warning: Creating default object from empty value in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

lanet etmek

«Liâim Babı»

«Liâim Babı»

Liâp: Hayırdan, uzaklaştırmak, lanet etmek mânâsına gelen bir mastardır. îftiâl babından semâî olarak gelmiştir.

Şerîatte ise: Hususî bir sebcb ve hususî bir sıfatla karı koca ara­sında cereyan eden lâ'netleşmedîr. Hususî lâ'netleşmcden murâd' bu bâbta görüleceği gibi: yeminlerle te'kîd, Allah'ın gadab ve lâ'neüyle tevsik edilen şehâdetlerdir. ki, bunlar erkek hakkında hadd-i kazîf[749], kadın hakkında hadd-i zina yerini tutarlar.

Liâ'mn şartı : Nikâhın kâim olmasıdır.

KONU: NİKAH KIYMAK

KONU: NİKAH KIYMAK

1- Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki

“Evlendirmek istediğiniz kadınlarla damsınız. Evlenmek için mü­saadesi istenilen kadın dulsa, izni açık sözle olur. Bakire ise, suku­tu yeterlidir.”[106]

2- Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki

6. Lanet Etmektir

6. Lanet Etmektir

Bil ki lanet etmek, kötüdür. Hayvana, İnşana, elbiseye, neye olursa olsun böyledir. Resûlüllah (Sallallahü aleyhi ve sellem) buyuruyor:

“Mü­min lanet etmez” Seferde hanımı Resûlüllah'la (aleyhisselam) bera­ber idi. Bir deveye lanet etti. Resûlüllah (Sallallahü aleyhi ve sellem) bu­yurdu:

“O devenin üstündeki her şey'i alın. Kaafileden çıkarın. Zira mel'undur.” Bir müddet deve öyle dolaştı, kimse yanına yaklaşmadı. Ebû'd-Derda (Radıyallahü anh) buyurur:

data-ad-client="ca-pub-8844673487498982"
data-ad-slot="6052113740">

Son yorumlar