user warning: Expression #1 of ORDER BY clause is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'kund_hadis.s.timestamp' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by query: SELECT u.uid, u.name, MAX(s.timestamp) AS timestamp FROM termal_users u INNER JOIN termal_sessions s ON u.uid = s.uid WHERE s.timestamp >= 1624577346 AND s.uid > 0 GROUP BY u.uid, u.name ORDER BY s.timestamp DESC LIMIT 0, 10 in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/user/user.module on line 819.

60. Ayakta Ve Oturarak İdrar Yapmak

60. Ayakta Ve Oturarak İdrar Yapmak

224- Huzeyfe anh şöyle demiştir:

"Hz. Peygamber bir ailenin [79] çöplüğüne geldi, ayakta id­rarını yaptı. Sonra su istedi. Ben de O'na su getirdim, o da abdest aldı.[80]

Açıklama

İbn Battal şöyle demiştir: Hadis, oturarak idrarını yapmanın daha uygun ol­duğunu göstermektedir. Çünkü ayakta idrar yapmak caiz olunca, oturarak yap­mak haydi haydi caiz olur.

Çöplük, evlerin önünde ev sahiplerinin yararlanması için yapılır. Çoğun­lukla alçak olup, orada tuvaiet yapan kişinin üzerine idrar sıçramaz.

Ahmed İbn Hanbel'in Yahya el-Kattân'dan rivayetinde şöyle denilmektedir: "Hz. Peygamber bir topluluğun çöplüğüne geldi, ben ondan uzağa çekildim. Beni yaklaştırdı, öyle ki ben onun arkasında durdum. O ayakta tuvaletini yaptı. Sonra su istedi. Su île abdest aldı, mestleri üzerine mesh yaptı".

Müslim ve diğerleri de fazladan "mestler üzerine mesh yaptığını" rivayet et­mişlerdir.

Bu hadis, hazarda yolculuk dışında meshin caiz olduğunu göstermektedir.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Son yorumlar