• user warning: Table './kund_hadis/termal_captcha_sessions' is marked as crashed and should be repaired query: INSERT into termal_captcha_sessions (uid, sid, ip_address, timestamp, form_id, solution, status, attempts) VALUES (0, 'pcppoi0pofelno31tosjfogbn6', '54.226.235.222', 1412158250, 'comment_form', '3032d27db973cc6056f368e137e928d6', 0, 0) in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 99.
  • user warning: Table './kund_hadis/termal_captcha_sessions' is marked as crashed and should be repaired query: UPDATE termal_captcha_sessions SET token='edcbf46a5d302db12a290d0c4474eb65' WHERE csid=3861639 in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/captcha/captcha.module on line 216.
  • user warning: Table './kund_hadis/termal_captcha_sessions' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT status FROM termal_captcha_sessions WHERE csid = 3861639 in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 129.
  • user warning: Table './kund_hadis/termal_captcha_sessions' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT status FROM termal_captcha_sessions WHERE csid = 3861639 in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 129.
  • user warning: Table './kund_hadis/termal_captcha_sessions' is marked as crashed and should be repaired query: UPDATE termal_captcha_sessions SET timestamp=1412158250, solution='R5XH9' WHERE csid=3861639 in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 111.
  • user warning: Table './kund_hadis/termal_sessions' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT COUNT(sid) AS count FROM termal_sessions WHERE timestamp >= 1412154650 AND uid = 0 in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/includes/session.inc on line 157.
  • user warning: Table './kund_hadis/termal_sessions' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT COUNT(DISTINCT s.uid) FROM termal_sessions s WHERE s.timestamp >= 1412154650 AND s.uid > 0 in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/user/user.module on line 806.

10. Yalan Yere Söz Vermek

10. Yalan Yere Söz Vermek

Resûlüllah (Sallallahü aleyhi ve sellem) buyurur:

“Üç şey yardır ki, bunlardan biri kimde bulunursa, namaz kılsa da, oruç tutsa da münafık­tır. Konuşunca yalan söyler, söz verince sözünde durmaz, kendisine veri­len emanete hıyanet eyler” Yine buyurdu:

“Söz vermek borç gibidir. Kaçmamak lazımdır.”

Allahü Teala, İsmail aleyhisselamı övüyor ve onun için, sözünün eri buyuruyor. Derler ki, bir kimseye bir yerde buluşmak için söz verdi. Yir­mi iki gün orada onu bekledi ve sözünü yerine getirmek istedi. Ashab-i Kiramdan biri anlatır:

“Resûlüllah'a bîat ettim ve şuraya geleceğim dedim, sonra unuttum. Üçüncü gün gittim, orada idi”. Buyurdu ki: “Ey delikanlı, üç gündür seni bekliyorum”.

Elden geldiği kadar zorla söz vermemelidir. Resûlüllah (Sallallahü aleyhi ve sellem):

“İnşaallah yapabilirim”, derdi. Söz verince, bir zaru­ret olmaksızın, elden geldiği müddetçe sözünü yerine getirmelidir. Bir kimseye bir yerde buluşmayı söz verince, alimler namaz vakti girinceye kadar orada beklenir, dediler. Bir kimseye verilen bir şey'i geri almak, sözünde durmamaktan daha çirkindir. Resûlüllah (Sallallahü aleyhi ve böyle kimseyi kustuğunu yiyen köpeğe benzetmiştir.[167]

Soz vermek

Eşime küçük bi konuda kustum ama şakaydı eşimde bana konuşmuyor musun dedi bende evet dedim oda bana Kuran'a söz veriyorum senle bir hafta konusmucam dedi sonra pişman oldu bunu yerine getirmek zorunda mı bi cevap bekliyorum sizden lütfen beni bilgilendirir misiniz

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Son yorumlar

HGS